Zájazdy a vstupenky na Barcelonu

Vďaka našim leteckým zájazdom do Barcelony môžete na vlastné oči vidieť jeden z najlepších tímov na svete.

FC Barcelona bola založená v roku 1899 skupinou dvanástich podnikateľov a hráčov zo zahraničia pod vedením Joana (Hansa) Gampera.

Barça vo svojich začiatkoch finančne trpela a bola na pokraji zániku. Gamper sa nechcel tohto klubu vzdať a do roku 1909 ho od základu prebudoval a zaistil jeho stabilitu a pokračovanie.

Copa Macaya bola prvou trofejou, ktorú Barça vyhrala. Ďalšie poháre prišli v rokoch 1909-1913, kedy Barcelona vyhrala 3x Copa del Rey a 4x Pyrenejské poháre. V tejto dobe dominovala Katalánsku a vyhrávala jeden titul za druhým.

Prvá "Zlatá éra" Barcelony bola medzi rokmi 1919-1929. Ako sa futbal rozrastal a stával sa viac populárny, tak sa rozrastala aj Barça. Veľká historická udalosť sa stala v roku 1922, kedy sa Barcelona presťahovala na nový štadión Les Corts, ktorý bol v tej dobe jeden z najlepších na svete. V tomto období Barça vyhrala 8x Katalánsky pohár, 5x Španielsky pohár a taktiež ako prvý tím vyhrala titul v novovytvorenej Primera División (LaLige).

Bohužiaľ ani Barcelona sa nevyhla občianskej vojne a jej následkom. Nielen klub, ale aj mesto boli počas vojny a hlavne po vojne stíhané a kontrolované. Barça bola nútená zbaviť sa katalánskych znakov a názvu. Aj cez nepriaznivú politickú situáciu sa Barcelona ku koncu 40. rokov pomaly, ale isto zdvihla a podarilo sa jej vyhrať niekoľko titulov a pohárov medzi ktoré patria obhajoba Primera División a prvý medzinárodný titul Copa Latina.

50. roky alebo "Kubalova éra" bola ďalším mílnikom v histórii Barçy. Kubala zmenil Barcelonu nielen na ihrisku, ale aj mimo neho. V sezóne 1951/1952 Barça vyhrala neuveriteľných 5 pohárov - LaLigu, Copa del Rey, Latin Cup, Copa Eva Duarte a Copa Martini Rossi. Ďalší prelom nastal v roku 1957, kedy Barcelona otvorila svoj nový štadión, ktorým bol a dodnes je, Camp Nou.

Vďaka nákladnej výstavbe Camp Nou nemala Barça financie na príchody nových kvalitných hráčov a tak v 60. a 70. rokoch nastala na domácej pôde éra Realu Madrid a Barcelona získavala "iba" Copa del Rey, ale nie vytúžený titul. Ten prišiel v roku 1973 s príchodom legendárneho Joana Cruyffa a hra Barcy sa výrazne zlepšila. V 70. rokoch sa taktiež Barcelona vracala späť ku katalánskym koreňom, keď si zmenila jazyk, meno a znak.

80. roky boli znova v znamení radosti, ale aj sklamaní. Barça síce vyhrala 4x Copa del Rey, 2x Copa de la Liga, 2x Pohár víťazov pohárov a Supercopa de España, ale LaLigu sa jej podarilo vyhrať iba raz. V týchto rokoch sa taktiež formuje a rozrastá svetoznáma akadémia La Masia.

Ku konci 80. rokov a na počiatku 90. rokov sa začal formovať tzv. "Dream Team" pod vedením Johana Cruyffa. Tím dominoval na domácej pôde, kde získal 4 tituy majstra ligy za sebou a taktiež na európskej scéne, keď vyhral nultý ročník Ligy majstrov. Pod Cruyffom vyhrala Barcelona 11 trofejí.

V priebehu ďalších rokov sa Barcelona preťahovala s Realom Madrid o tituly a víťazstvá v domácich súťažiach. Prevratná sezóna prišla v roku 2005/2006, kedy sa Barçe podarilo vyhrať LaLigu, Španielsky Superpohár a Ligu majstrov.

S nástupom Pepa Guardioly v roku 2008 prišla taktiež nadvláda Barcelony. Hneď vo svojom prvom roku pôsobenia doviedol Barcelonu k najúspešnejšej sezóne v histórii. V sezóne 2008/2009 vyhrala Barça neuveriteľých 6 trofejí - LaLigy, Copa del Rey, Ligu majstrov, Španielsky Superpohár, Superpohár UEFA a Majstrovstva sveta klubov.

Po jeho odchode Barcelona vyhrala ďalší "treble" v sezóne 2014/2015 a stala sa tak prvým tímom, ktorému sa to podarilo dvakrát. Barça aj naďalej dominuje a je jedným z najlepším tímom vo futbalovej histórii.

Legendami tohto katalánskeho tímu sú hráči ako Joan Gamper, Ladislav Kubala, Luis Suárez, Johan Cruyff, Enrique Castro, Bernd Schuster, Diego Maradona, Andoni Zubizarreta, Michael Laudrup, Romário, Ronald Koeman, Gary Lineker, Pep Guardiola, Hristo Stoichkov, Romario da Souza, Luis Enrique, Rivaldo, Ronaldo, Patrick Kluivert, Ronaldinho, Samuel Eto'o, Deco, Thierry Henry, Carles Puyol, David Villa, Cesc Fàbregas, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Victor Valdés, Lionel Messi, Gerard Piqué, Jordi Alba, Sergio Busquets a mnoho ďalších skvelých hráčov.