Zájazdy a vstupenky na El Clásico

História El Clásica siahá až do roku 1902, kedy sa pri prvom vzájomnom zápase vyhrala Barcelona.

V počiatkoch rivalita medzi tímami nebola tak veľká, ako je dnes. Všetko začalo v 30. rokoch a jednalo sa predovšetkým o politickú rivalitu.

Pokiaľ by sa to takto dalo povedať, tak nenávisť medzi Barcelonou a Realom začala v roku 1943 po veľmi kontroverznom pohárovom dvojzápase. Barça vyhrala prvý zápas doma 3:0. Real si sťažoval, že góly nemali platiť. Tlač v Madride písala o tomto zápase rôzne veci vďaka ktorým madridskí fanúšikovia pociťovali nenávisť voči Barcelone. Ďalšia vec, ktorá pridala k vzájomnej nenávisti, bol zákaz pre fanúšikov Barcelony, aby navštívili odvetný zápas v Madride. Na hráčoch Barçy od ich odchodu z hotela na zápasom tak aj počas zápasom boli hádzané rôzne predmety včetne kameňov, mincí a zapaľovačov. Prvý polčas viedol Real 2:0. Pri treťom góle bol neprávom vylúčený hráč Barcelony a to bola posledná kvapka. Hráči Barcelony prestali hrať a konečný výsledok bol 11:1 pre Real. Jeden z hráčov Barcelony po zápase povedal: "Nebola tam žiadna rivalita. Nebola, aspoň do tohto zápasu nie".

Ďalšou vecou bola sága okolo prestupu Di Stéfana v 50. rokoch. Oba tímy sa snažili hráča podpísať a kvôli nejakému nedorozumeniu obidva kluby Di Stéfana podpísali a nárokovali si jeho registráciu. FIFA rozhodla, že si Barcelona a Real majú hráča po sezónach vymieňať, ale zástupcom Barcelony sa to nepáčilo. Zástupci Barcelony zrušili zmluvu s Di Stéfanom, ktorý sa tak nakoniec stal hráčom "Bieleho baletu".

K ďalšiemu vyostreniu vzťahov medzi klubmi došlo v roku 2000 s prestupom Luísa Figa z Barcelony do Realu Madrid. Kandidát na prezidenta Realu, Florentino Pérez chcel Figa podpísať a predložiť mu ponuku, že keď Pérez vyhrá voľby, tak sa Figo upíše Realu Madrid a dostane veľký balík peňazí. Figo všetko poprel a uisťoval všetkých okolo, že z Barcelony neodíde a bude pripravený budúcu sezónu v jej drese. Nakoniec to ale dopadlo tak, že by Barça musela zaplatiť Realu z vlastného hráča 30$ miliónov, čo prezident Barcelony odmietol a Figo tak prestúpil do Realu Madrid. Pokiaľ to bolo vôbec ešte možné, tak týmto prestupom sa rivalita medzi klubami ešte viac prehĺbila a od tej doby bol "zrádca" Figo terčom mnohých incidentov, medzi ktoré patrilo hádzanie rôznych predmetov, bannery s vyhrážkami a "prezývkami" a taktiež dokonca prasačia hlava.

Nová éra rivality prišla s príchodom Ronalda a nástupom Messiho, ktorá skončila v roku 2018 odchodom Ronalda do Juventusu. Vďaka súboji týchto dvoch najlepších hráčov na svete, dostávalo El Clásico špeciálny náboj.

Medzi touto neuveriteľnou rivalitou nájdeme ale taktiež momenty rešpektu a úcty. Najznámejšie sú "standing ovation" pre hráča rivala. Len pár hráčom sa to podarilo. Patrí medzi ne Laurie Cunningham za Real a Maradona, Ronaldinho a Iniesta za Barcelonu, ktorí si svojimi výkonami vyslúžili ovácie a "applaus" tímu súpera.

Vďaka histórii, ale aj súčasnosti, patrí El Clásico medzi to najlepšie, čo može futbal ponúknuť a je jedným z najsledovanejších futbalových zápasov na svete.