Zájazdy a vstupenky na Liverpool

Liverpool FC je anglický futbalový klub z Liverpoolu hrajúci na Anfield Road. Poďte si s nami zaspievať hymnu You'll Never Walk Alone!

Zakladateľ John Houlding sa "otrhol" od tímu Everton FC, aby v roku 1892 založil vlastný klub s názvom Liverpool FC so sídlom na Anfield.

Prvý titul získal Liverpool v roku 1901. Ďalší pridal v sezóne 1905/1906. Liverpoolu sa podarilo vyhrať ďalší ligový titul až v roku 1922 a hneď budúcu sezónu titul obhájil. Potom prišiel útlm. Ďalšej trofeje sa Liverpool dočkal až v roku 1947, kedy vyhral prvú sezónu, ktorá sa hrala po 2. svetovej vojne.

V roku 1954 po 50 sezónach Liverpool zostupuje do 2. ligy... V tomto roku utrpí najväčšiu prehru v histórii, keď prehrá s Birminghamom City 9:1.

Ďalším mílnikom v histórii Liverpoolu sa stáva rok 1959. Liverpool podpisuje ako manažéra Billa Shanklyho. Po veľmi kvalitnom posilnení kádru sa Liverpool vracia do 1. ligy v roku 1962. Rok 1964 sa stáva pre "The Reds" veľmi významným. Získavajú 6. ligový titul, zdieľajú Charity Shield s West Hamom, prvýkrát nastupujú v Európskych pohároch a prvýkrát sa predstavujú celý v červených farbách.

Na prvé víťazstvo FA Cupu si musel Liverpool počkať dlhých 73 rokov. Konečne sa mu to podarilo v roku 1965, v ktorom taktiež znova vyhral Charity Shield, s ktorým sa znovu musel deliť - tentokrát však s Manchestrom United. S ročnou odmlkou získava Liverpool v sezóne 1965/1966 ďalší titul a k tomu pridáva Charity Shield, o ktorý sa konečne nemusí s nikým deliť.

V sezóne 1972/1973 získavajú "The Reds" ďalší titul a prvýkrát sa presadzujú na európskej scéne, keď vyhrávajú Pohár UEFA. V roku 1974 sa Bill Shankly rozhodne odísť do dôchodku a lúči sa ziskom FA Cupu a Charity Shieldu.

Na poste manažera ho nahradí Bob Paisley, ktorý hneď vo svojom druhom roku pôsobenia získava Ligový titul, Pohár UEFA a Charity Shield. Ďalší rok na to Liverpool znova získal Ligový titul a dokonca vyhráva Ligu majstrov. Do roku 1983 Liverpool dominuje a pod vedením Boba Paisleyho získava neuveriteľných 23 trofejí.

Do začiatku 90. rokov Liverpool vyhráva jednu trofej za druhou. Táto víťazná éra je poznamenaná 2 incidentami, ktoré zmenili futbal navždy.

Prvý z nich sa stal 29.5.1985 a je ním "Tragédia na štadióne Heysel". Niektorí tento deň označujú ako "deň kedy zomrel futbal". Hralo sa finále Poháru majstrov európskych krajín medzi Liverpoolom a Juventusom. Zahynulo pri ňom 39 ľudí a stovky ďalších ľudí bolo zranených. Stalo sa tak potom, čo fanúšikovia Liverpoolu vtrhli do sektoru, kde bola prevážne väčšina fanúšikov Juventusu a zaútočili všetkým, čo mali po ruke. Prchajúci dav mal jedinú možnosť, ako sa zo sektoru dostať, a to preliezť stenu, ktorá oddeľovala ďalší sektor. Bohužiaľ stena pod náporom toľkých ľudí nevydržala a zrútila sa na fanúšikov pod ňou. Po tejto tragédii dostali anglické tímy ban na vystupovanie v európskych pohároch na 5 rokov a začalo sa vystupovať proti násiliu na štadiónoch a ich väčšom zabezpečení.

Druhý incident sa odohral len o 4 roky neskôr, a to 15.4.1989. Jedná sa o "Tragédiu na Hillsborough", pri ktorej zahynulo 96 ľudí a 700 ďalších ich bolo zranených. Došlo k tomu potom, čo polícia a organizátori vpustili už tak na preplneńu tribúnu, ďalšie tisíce ľudí, ktorí čakali na zápas pred štadiónom. Na také množstvo ľudí nemala tribúna kapacitu a ľudia sa na seba tlačili. Necelých 7 minút po zahájení zápasu bol rozhodca nútený zápas ukončiť, pretože sa na tribúne fanúšikov Liverpoolu začali diať strašné veci. Ľudia sa snažili za každú cenu dostať preč a tak preliezali plot, ktorý bol okolo ihriska alebo šplhali na susednú tribúnu. Po tomto incidente sa anglický futbal zmenil nadobro.

Od 90. rokov Liverpool vyhráva ďalšie trofeje ako na domácej, tak aj na európskej pôde, ale stále sa mu nedarí získať vytúžený ligový titul. Toto čakanie skončilo v roku 2020, kedy Liverpool po 30 rokoch získal svoj 19. titul.

Za zmienku ešte stojí víťazstvo v Lige majstrov v roku 2005. Táto noc býva označovaná ako najúžasnejší večer v histórii Liverpoolu. "The Reds" prehrávali po polčase s AC Milánom 3:0 a zdalo sa, že je všetko rozhodnuté. Ale hráči Rafaela Benitéza dokázali v druhom polčase vyrovnať a po penaltovom roztrele vyhrať svoj 5. titul pre víťaza Ligy majstrov.

K Liverpoolu neodmysliteľne patrí pesnička "You'll Never Walk Alone", ktorú pozná snáď každý futbalový fanúšik na svete.

Medzi najväčšie legendy patria Steven Gerrard, Kenny Dalglish, John Barnes, Ian Rush, Robbie Fowler, Tommy Smith, Jamie Carragher, Bill Liddell, Kevin Keegan, Michael Owen, Steve McManaman alebo Bruce Grobbelaar.